Znajdujesz się tutaj

Zawartość

Szkolenia i seminaria

Pracownicy firmy Schmersal-Polska od początku jej istnienia zawsze oferowali fachowe doradztwo techniczne, objaśnienia dyrektyw i norm, brali udział w konferencjach i szkoleniach dla klientów. Od niemal 20 lat stale pogłębiamy naszą wiedzę i doświadczenie, zdobywamy certyfikaty i uprawnienia.

Jednak zawsze twierdziliśmy, że najskuteczniejszą ocenę ryzyka i najlepsze dostosowanie maszyny do obowiązujących przepisów przeprowadzi sam klient - on najlepiej zna maszynę, najskuteczniej zidentyfikuje zagrożenia i oceni ryzyko z nimi związane. On też - często we współpracy z nami - dobierze najbardziej optymalne rozwiązanie bezpieczeństwa do warunków pracy, zwyczajów operatorów i wymagań działu UR czy BHP. Ale wiedza z zakresu bezpieczeństwa maszyn jest dość obszerna i nie zawsze łatwo dostępna, a poszczególne normy się ze sobą zazębiają nie zawsze w oczywisty sposób. Dlatego chętnie dzielimy się naszą wiedzą, aby konstruktorzy i projektanci jak najlepiej rozumieli wymagania i umieli wykorzystać je w praktyce.

Nasze szkolenia charakteryzują się praktycznym podejściem i przyjazną form. Oferujemy zarówno szkolenia otwarte w formie spotkania - najczęściej w siedzibie naszej firmy w Warszawie - ale także fachowe "szyte na miarę" szkolenia wewnętrzne, organizowane w siedzibie klienta. Istnieje możliwość wspólnego oglądania i dyskusji na temat konkretnych maszyn, co jest dobrym wstępem do przeprowadzenia samodzielnej oceny ryzyka/dostosowania. 

W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości serdecznie zapraszamy do kontaktu.

Bezpieczeństwo maszyn: wymagania dla systemów sterowania, funkcje bezpieczeństwa, wprowadzenie do programu SISTEMA

Zaktualizowana i rozszerzona wersja szkolenia z normy EN ISO 13849-1. Obejmuje zarówno podstawowe informacje na temat obowiązujących przepisów dotyczących bezpieczeństwa maszyn, a także sporo praktycznej wiedzy na temat identyfikacji, projektowania, konstruowania i klasyfikacji funkcji bezpieczeństwa opartych na systemach sterowania. 

 

Zaganienia:

  • Podstawa prawna w konstruowaniu bezpiecznych systemów sterowania
  • Ocena ryzyka i redukcja ryzyka
  • Rozwiązania konstrukcyjne i techniczne środki ochronne
  • Różnice pomiędzy EN ISO 13849-1 i EN 62061 (EN IEC 61508)
  • Identyfikacja funkcji bezpieczeństwa
  • Komponenty stosowane w systemach bezpieczeństwa – wymagania i ograniczenia
  • Szacowanie ryzyka dla funkcji bezpieczeństwa
  • Parametry: Kategoria, MTTFd, DC, CCF
  • Różne metody określania PL (Poziomu zapewnienia bezpieczeństwa)
  • Przykłady i informacje praktyczne
  • Przedstawienie możliwości programu SISTEMA* do wyznaczania PL

* SISTEMA (Sicherheit von Steuerungen an Maschinen) to oprogramowanie wydane przez IFA (niemiecki Instytut Bezpieczeństwa Pracy)

Czas: 2 dni robocze

Prowadzący:

Łukasz Wiatrzyk, Certyfikat FS Eng (TUV Rheinland) nr 11667/15
Przemysław Lipowski, Certyfikat FS Eng (TUV Rheinland) nr 11670/15
Schmersal-Polska

W sprawie terminów szkoleń prosimy o konakt pod adresem: szkolenia@schmersal.pl

 

Kolumna kontekstowa